Netbook i Gentoo

Ja jestem człowiekiem, który lubi mieć najnowsze wersje oprogramowania, ale nie lubię jak ktoś decyduje za mnie co będzie po upgradzie. Też nie lubię jak zrobię upgrade do nowego wypustu dystrybucji i nagle moje stare programy albo nie działają albo co gorsza. w ogóle ich nie ma.

Moja wiedzą i umiejętności z zakresu systemu Linux nie jest porażająca, niby cały czas używam, ale nie jestem super zaawansowany. Na Toshibie, laptop duży, główne moje stanowisko pracy codziennej pozostanie Ubuntu jak na razie. Mam jeszcze netbooka Acera, którego rzadko używam (w sumie jestem na wyjeździe i właśnie z niego piszę posta), więc postanowiłem go przerobić na maszynę testową i zainstalować Gentoo. Stan Gentoo do jakiego muszę go doprowadzić to taki, że będzie działał z GUI i takie rzeczy jak pendrivy USB i sieć Wi-Fi musi być.

Bodźcem do takich eksperymentów jest obecny rozwój Ubuntu. Dobra dystrybucja, ale zbyt wiele chce zadecydować za nas. Jak napisałem wyżej, na dużym laptopie zostanie Ubuntu, bo to ma działa. Znowu mnie naszła chęć do posiadania większej kontroli i wiedzy z zakresu systemu jaki używam.

Dla bezpieczeństwa obok Linuksa mam jeszcze Windowsa XP, który był preinstalowany na tym netbooku.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s