Touchpad – wstecz i do przodu w przeglądarkach

Gdy zainstalowałem i skonfigurowałem touchpad synaptics, jaki jest wbudowany w mojego laptopa to uruchomiły się jego bardziej zaawansowane funkcje niż samo poruszanie kursorem. Mam na myśli “scrollowanie” i “tapping”. Scrollowanie to przesuwanie zawartości strony/dokumentu tak jak kułeczkiem w myszce (to chyba najczęstsze zastosowanie), a tapping umożliwia korzystanie z trzech przycisków, jest uzyskiwane za pomocą wykrywania ilości palców “pukniętych” w powieżchnię touchpada (wykluczam tutaj z policzenia przyciski fizyczne w laptopie).

Tapping fajna rzecz, pozwala uzyskać trzeci (“środkowy”) przycisk, który przedaje się bardzo w przeglądaniu stron internetowych, chodzi tu o funkcję włączenia strony w tle na nowej karcie. Scrolling też fajny, ale poprzeczny (horyzontalny) może czasami sprawić, że przeglądanie stron jest nieprzyjemne z użyciem touchpada.

W przeglądarkach internetowych Opera, czy Firefox są poustawiane skróty klawiszowe lub akcje myszy takie, jak właśnie “wstecz” i “do przodu”, które są podpisane do horyzontalnego scrolla. Cała niedogodność tego polega na tym, że niewprawny, bądź wprawny, po otworzeniu kilku stron i przejściu przez kilka linków może przez swoją niewiedzę lub nieuwagę cofnąć się daleko do tyłu, co jest cąłkiem irytujące. Ja osobiście czasami korzystałem z tego, ale jak mnie kiedyś cofnęło za daleko i nie mogłem się odnaleźć przez kilka min, a co gorsza jak się jest na stronie poprzedzającej i chcę się przejść “w przód”, to można omyłkowo wcisnąć jakiś link i wtedy poszukiwanie zaczyna się w panelu Historia. Bardzo denerwujące jak się człowiek śpieszy.

Jedną metodą usunięcia tej funkcji jest wyłączenie jej w samej przeglądarki. I tak dla Opery wystarczy wejść w Tools->Preferences->Advanced->Shortcuts i w “Mouse setup” wybrać listę aktualnie używanych klawiszy, po czym wcisnąć Edit. Rozwijamy listę Application i kasujemy “Button6, Back” i “Button7, Forward“. Wciskamy Ok i teraz już problem z głowy w Operze.

Jeżeli jednak chcemy się pozbyć tego raz i na zawsze to wystarczy dodać linię:

Option "HorizScrollDelta" "0"

do pliku /etc/X11/xorg.conf, w sekcji konfiguracji touchpada. Czyli powinno to mniej więcej tak wyglądać:

Section "InputDevice"

Identifier "touchpad0"
Driver "synaptics"
Option "SendCoreEvents"
Option "Protocol" "auto-dev"
Option "SHMConfig" "on"
Option "HorizScrollDelta" "0"

EndSection

Restart X’ów i problem z głowy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s